Gessel Gelişim Figürleri Testi

GESSEL GELİŞİM FİGÜRLERİ TESTİ

Birey (Çocuk) üzerinde aşağıdaki konular incelenir:

• Görsel algı

• Görsel hafızayı

• Motor becerileri

• Göz el koordinasyonunu

• Küçük kas becerileri

• Bulunduğu yaşa ait davranışları yapıp yapmadığı

Gelişim testlerini genelde çocukların gelişim aşamalarının seyirlerini değerlendirmek için kullanırız.

Gessel, görsel algı, görsel hafıza, göz el koordinasyonunu değerlendiren bir testtir. Görsel hafıza ile değerlendirir.Bu test genel olarak 3-10 yaş arasında yer alan çocuklara uygulanır. Okul öncesi dönemde uygulanması daha sağlıklı sonuçlar alınmasına katkı sağlar.

Gessel bir performans değerlendirme testi olup çocuklarda motor beceri, görsel algı, görsel hafıza, el-göz koordinasyonu, küçük kas becerilerini ölçer. Ayrıca çocuğunuzun fiziksel ve biyolojik gelişiminin izlenmesi, bulunduğu yaşa ait davranışları yapıp yapmadığı gibi genel gelişim süreçlerinin incelenmesi sonrasında çocuğun gelişiminde herhangi bir problem olup olmadığı ile ilgili bir değerlendirme yapılmasına olanak sağlar.

Gessel testi kolaydan zora doğru sıralanmış 7 ana şekilden oluşur. Mevcut kartlarda ki çizimleri tamamlayan çocuklara uygulanmak üzere 3 ek kartı daha bulunmaktadır.

Bebeğin gelişimi genel normlara göre ilerde ise yaşdaşlarına göre ileri bir gelişim, geride ise yaşdaşlarına göre ağır giden bir gelişim, paralellik gösteriyor ise normal bir gelişim izlediği anlaşılmaktadır.

 

İletişim

   info@reaksiyondanismanlik.com

  +90 216 344 15 66

  +90 530 924 94 40

  Mimar Sinan Mahallesi Mimar Sinan Caddesi

   No:69/6 Öztürk İş Merkezi (Kat:3), 34782

   Çekmeköy/İstanbul